Kwas hialuronowy, a sucha skóra

Od dwóch dekad mówi się o składniku, który odmładza, działa wypełniająco, nawilża i wygładza skórę, działa także na stawy i jelita, tak jelita również!, Mowa o kwasie hialuronowym. W przypadku suchej skóry można by powiedzieć, że składnik ten jest kluczowy dla organizmu. Sucha skóra to już nie problem, to większość typów skór w obecnych czasach. Skóra sucha jest szorstka w dotyku, pozbawiona elastyczności, sprawia wrażenie napiętej, bywa jasna, prawie zawsze jest dość cienka i błyszcząca. Po umyciu twarzy daje uczucie ściągnięcia. Może też się łuszczyć, czerwienić oraz swędzieć. Szybciej też widoczne są na niej drobne zmarszczki.

Dlaczego tak się dzieje ?

Skóra sucha wytwarza za mało sebum. Oznacza to, że brakuje jej lipidów, które tworzą skuteczną barierę uniemożliwiającą ucieczkę wilgoci i chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi. Należy również pamiętać że suchość skóry nasila się wraz z wiekiem. Dzieje się tak ponieważ organizm produkuje coraz mniej kwasu hialuronowego oraz kolagenu. Do czynników zewnętrznych, których działanie polega przede wszystkim na uszkodzeniu naturalnego płaszcza lipidowego naskórka, a co za tym idzie zwiększeniu utraty wody oraz naturalnych czynników wiążących wilgoć w naskórku, zalicza się w szczególności: warunki środowiskowe, mała wilgotność powietrza, wiatr, promieniowanie UV, błędy pielęgnacyjne, tj.: długie i gorące kąpiele, stosowanie niewłaściwych preparatów myjących (zawierających np. mydło lub substancje zapachowe, zażywanie niektórych leków np. diuretyków, palenie tytoniu i picie alkoholu

Z kolei czynniki wewnętrzne, mające wpływ na zwiększoną utratę wody w skórze, to przede wszystkim : predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, wiek, odwodnienie organizmu poprzez nieregularne picie wody, niewłaściwa dieta. Nieregularne picie wody to zdecydowanie problem większości z nas, chodzi także o dobrą jakość i zasadowość tej wody.

Hashimoto, inaczej autoimmunologiczne lub przewlekłe zapalenie tarczycy, to schorzenie, któremu towarzyszy wiele różnych niepokojących objawów. Jednym z nich jest nadmierna suchość i swędzenie skóry.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji suchej skóry

Do najczęstszych błędów możemy zaliczyć typowe kroki pielęgnacyjne tak jak stosowanie peelingów mechanicznie złuszczających naskórek. Takie kosmetyki sprawdzają się przy cerze tłustej i mieszanej, ale dla suchej są za silne. Mycie twarzy chlorowaną wodą. Chlor może dodatkowo wysuszać skórę i podrażniać ją, dlatego przed myciem dobrze jest wodę przegotować (co odparuje chlor). Stosowanie klasycznego mydła, które usuwa ze skóry nie tylko zanieczyszczenia, ale również sebum. W przypadku suchej cery i tak jest go za mało. Tarcie twarzy ręcznikiem mechanicznie ściera z niej resztki cennego sebum. Lepiej jest ręcznik przykładać do twarzy punkt po punkcie, lekko dociskając, by wchłonął wodę. Nieprawidłowe stosowanie wody termalnej. Wody termalne to bogactwo składników mineralnych. Stosowane bezpośrednio na skórę, regenerują ją, wzmacniają naturalne mechanizmy ochronne i zmniejszają ryzyko podrażnień. Jednak by woda nie szkodziła, po spryskaniu nią twarzy trzeba osuszyć skórę np. papierowym ręcznikiem – inaczej parując, dodatkowo wysuszy skórę.

Odżywianie w pielęgnacji suchej skóry

Zła dieta, która w przypadku większości osób jest przyczyną suchej skóry jak i objawów z tym związanych. Zdawało by się, że dieta nie gra aż tak ważnej roli, jednak pamiętajmy, że wszystko co na zewnątrz zaczyna się w środku. Dlatego dieta bogata w składniki takie jak A, E, C, D, grupa witamin B, antyoksydanty, polifenole odbudowują, oczyszczają i nawilżają skórę na głębszych poziomach. Brak stosowania filtrów UVA i UVB w czasie opalania, które są niezbędne dla skóry aby ją chronić przed dodatkowym uszkodzeniem i osłabieniem. Źle dobrane zabiegi kosmetyczne, mogą skórę dodatkowo wysuszyć i podrażnić. Dlatego prawdziwa i skuteczna pielęgnacja skóry powinna zacząć się od środka.

Kluczowa w pielęgnacji cery suchej jest suplementacja kwasu hialuronowego

Jeden gram kwasu hialuronowego może związać około 6 litrów wody (jedna cząsteczka kwasu wiąże ok. 250 cząsteczek wody). Co ważne, kwas hialuronowy to tak zwana substancja biozgodna, a więc nie wywołuje niepożądanych reakcji po zastosowaniu. Używając go można wykluczyć wszelkie podrażnienia, alergie i inne reakcje skórne. Może być stosowany w każdym wieku i do każdego rodzaju skóry, a nawet u kobiet w ciąży i karmiących. Kwas hialuronowy także zwiększa przenikanie składników aktywnych przez warstwę rogową naskórka. Odpowiednio nawilżona warstwa rogowa naskórka sprawia, że substancje aktywne mogą lepiej wnikać w głąb skóry. To samo dzieje się od wewnątrz. Kwas hialuronowy jest świentym nośnikiem jonów odżywczych do skóry. Połączenie suplementacji kwasem hialuronowym z innymi składnikami odżywczymi daje jeszcze lepsze działanie tychże składników. Hyaluron Drink, oparty o badania kliniczne potwierdza działanie kwasu hialuronowego w przypadku skór suchych, jak i problemtycznych np. u osób Hashimoto.

Udostępnij na Social Media