Skóra twarzy starzeje się już po 20 roku życia. Pierwsze oznaki starzenia zobaczymy w okolicy 30-tych urodzi. A około 40-stki, z pewnością będziemy już miały do czynienia z wyraźnymi oznakami starzenia się. Fakty są nieubłagane, z wiekiem tracimy sprężystość skóry, zmniejsza się produkcja kwasu hialuronowego, kolagenu, a zmarszczki stają się bardziej widoczne na całym ciele.
Jeśli zapytasz wiodących ekspertów w dziedzinie pielęgnacji skóry, takich jak dermatolodzy, kosmetolodzy, lekarze medycyny estetycznej, jakie są najważniejsze (zewnętrzne) czynniki sukcesu młodej, świeżej i zdrowej skóry – niewątpliwie odpowiedzą:
– Ochrona UV
– Nawilżanie
By skóra była elastyczna i zadbana, należy dbać o jej nawilżenie oraz odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Jako ochronę przed promieniowaniem UV polecamy mineralne filtry chroniące przed światłem, które obecnie nie wybielają tak bardzo jak dawniej i które można teraz również bardzo dobrze wklepać w skórę. Szczególnie dobre właściwości mają tutaj kremy printed. Mineralne filtry chroniące przed światłem są lepiej tolerowane, ponieważ mają szerokie spektrum UV i odbijają promieniowanie, zamiast zamieniać je w ciepło. W związku z tym występuje mniejsza pigmentacja i przesunięcie pigmentu.
Jeśli chodzi o nawilżanie, celem jest dostarczenie jak największej ilości wody do komórek i tkanki łącznej, które stanowią dwa punkty zapalne procesów starzenia oraz przeciwdziałania starzeniu się skóry. Niezależnie od tego, skąd i z jakiego kierunku komórki pobierają wodę – natychmiast ją wiążą.
Nawilżenie skóry
Skończyły się czasy, gdy dobra pielęgnacja i nawilżanie skóry dotyczyły jedynie jej zewnętrznej warstwy. Ponieważ, tak jak w przypadku jabłka, jeśli jest ono zwiędnięte i pergaminowe na zewnątrz, to znaczy, że wewnątrz i pomiędzy komórkami brakuje wilgoci.
Kiedy ludzie mówią o blasku lub pięknie od wewnątrz, ten blask pochodzi również z komórek i procesów zachodzących wewnątrz organizmu. Każdy zna zapadnięte i pergaminowe, „suche” osoby, którym ewidentnie brakuje nawilżenia lub „nawodnienia od wewnątrz”.
Każda komórka i każdy proces w organizmie działa lepiej i wydajniej, gdy jest dobrze nawodniony. Dotyczy to również procesów metabolicznych i procesów transportu składników odżywczych, ale również usuwania produktów odpadowych.
Naprawdę można powiedzieć: „więcej wody – więcej życia”.
Co odpowiada za wilgoć w organizmie? Czy nie wystarczyłoby po prostu pić więcej wody?
Nie, samo picie wody nie wystarczy ponieważ coś musi wiązać wodę w skórze, w przeciwnym razie natychmiast ją wydalamy. Kwas hialuronowy jest najważniejszym naturalnym „spoiwem wodnym”. Jest on węglowodanem złożonym, który oferuje wiele możliwości dokowania* dla cząsteczek H2O przy dużej liczbie rozgałęzień. Hialuron ma niesamowitą zdolność wiązania do 6 litrów wody z każdym gramem. Dlatego jest doskonałym naturalnym wypełniaczem między warstwami skóry. W tkance łącznej cząsteczki hialuronowe pochłaniają wilgoć jak małe naturalne gąbki i amortyzują skórę od wewnątrz. Małe zmarszczki są wypełnione. Dodatkowa wilgoć pomiędzy komórkami skóry utrzymuje tkankę łączną miękką i elastyczną.
Połowa hialuronu w naszym organizmie znajduje się w skórze. Komórki tkanki łącznej podskórnej W młodym wieku, właśnie tam stale go produkują w wystarczających ilościach . Dlatego też kwas hialuronowy jest również tzw. substancją biosyntezy. Kwas hialuronowy nie występuje w naszej diecie.
Młoda skóra jest gładka i elastyczna, ponieważ zawiera duże ilości własnego hialuronu. Własna produkcja kwasu hialuronowego przez organizm zmniejsza się od 25 roku życia.
W wieku 40 lat poziom kwasu hialuronowego w skórze wynosi tylko około 50 %,. W wieku 60 lat już tylko 10 %. Wraz ze spadkiem produkcji kwasu hialuronowego przez organizm powoli zmniejsza się w nim całkowita zawartość wody .Wynikiem tego jest to ,że włókna kolagenowe w tkance łącznej nie są już wystarczająco nawilżane.
Zwalniają i cofają się. Krótko mówiąc: nasza skóra wysusza się i staje się pomarszczona.
Kosmetyki stosowane miejscowo, czyli kremy zawierające kwas hialuronowy, docierają zazwyczaj tylko do naskórka, czyli zewnętrznej warstwy skóry. Co więcej, warstwa ta jest tylko chwilowo nawilżona. Dzieje sie tak ponieważ pielęgnuje się go w miejscu występowania objawów, a nie w miejscu przyczyny,. Tym miejscem są komórki tkanki łącznej w głębszych warstwach, gdzie powstaje własny kwas hialuronowy organizmu. Kwas hialuronowy ulega rozkładowi w organizmie. Okres półtrwania w osoczu krwi wynosi ok. 12 h, w tkance łącznej ok. 24 h.
You must be logged in to post a comment.