Kwas hialuronowy zyskuje na popularności

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy (HA) występuje w wielu tkankach ciała i jest ważny dla utrzymania wilgoci w tkankach skóry, które zawierają około połowy masy kwasu hialuronowego w ciele. Kwas hialuronowy jest szeroko stosowany w medycynie, kosmetykach, żywności, a szczególnie w Japonii jako popularny suplement diety promujący nawilżenie skóry, ze względu na swoją lepkość i działanie nawilżające.

Biorąc pod uwagę jego działanie biologiczne, właściwości fizykochemiczne, biokompatybilność lub profil bezpieczeństwa, kwas hialuronowy ma kilka zastosowań. Jego zastosowania znajdziemy w dziedzinach taki jak (artrologia, terapia nowotworowa, pneumologia, stomatologia, okulistyka, otolaryngologia, rhinologia, regeneracja tkanek miękkich, urologia, leczenie ran itp. ), zastosowanie odżywcze (nutraceutyki), farmaceutyczne (np. systemy dostarczania leków), żywieniowe ( nutrikosmetyki) lub kosmetyczne.

Wraz z upływającym czasem, redukcja kwasu hialuronowego w organizmie zwiększa ból stawów i suchość skóry i zmniejsza napięcie skóry. W ostatnich latach populacja zaczęła przyjmować kwas hialurownoy, aby zrekompensować jej utratę w organizmie. Przyjmowany HA zmniejsza ból stawu kolanowego u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Ponadto uważa się, że suplementy z kwasem hialuronowym są skutecznym suplementem przeciwstarzeniowym. Amerykański program ABC News, emitowany w listopadzie 2002 r. , stwierdził, że kluczem do długowieczności w pewnej japońskiej wiosce jest dieta bogata w kwas hialuronowy.

W randomizowanym badaniu klinicznym z podwójnie ślepą próbą, kontrolowanym placebo, stwierdzono, że kwas hialuronowy przyjmowany doustnie zwiększa wilgotność skóry i poprawia wyniki leczenia u pacjentów z suchą skórą. Zauważono, że kwas hialuronowy jest wchłaniany przez organizm i częściowo rozprowadzany w skórze. Przyjmowany hialuronian przyczynia się do zwiększonej syntezy naturalnego kwasu hialuronowego i sprzyja proliferacji komórek w fibroblastach, czyli powstawania nowych komórek skóry, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skóry i jej mechanizmów.

Suchość skóry jest spowodowana nie tylko czynnikami dziedzicznymi, ale także obniżeniem związanego z wiekiem zmniejszenia wewnątrzkomórkowych lipidów i naturalnych czynników nawilżających, takich jak wolne aminokwasy i specyficzne sole w warstwie rogowej naskórka. Ponadto zakłócenia bariery skórnej spowodowane bodźcami zewnętrznymi, takimi jak nagłe zmiany pogody i kontakt z substancjami chemicznymi, powodują suchość skóry.  Sucha skóra obniża jakość życia człowieka, ponieważ dyskomfort związany jest z napiętą i suchą skórą, a nawet chorobami skórnymi jak atopowe zapalnie skóry. W przypadku chorób związanych z objawami skórnymi, kwas hialuronowy odbudowywuje warstwę ochronną skóry i chroni ją dodatkowo. Miejscowe środki nawilżające leczą suchą skórę, ale osoby starsze i samotne potrzebują pomocy przy stosowaniu środków nawilżających, ponieważ nie mogą dotrzeć do różnych partii ciała. Dlatego poprawa stanu suchej skóry poprzez przyjmowanie HA jest uważana za korzystną szczególnie u osób starszych.

W przemyśle wykorzystują różne masy cząsteczkowe (MWs) kwasu hialuronowego, które są podzielone na dwie duże kategorie w oparciu o metodę przygotowania HA. Te dwie kategorie to HA pochodzący z grzebieni kurcząt i HA pochodzący z fermentacji drobnoustrojów. W ostatnich latach rosnąca produkcja masowa i niskie koszty produkcji spowodowały przesunięcie produkcji HA w kierunku fermentacji drobnoustrojów. Ponieważ właściwości fizyczne i aktywność fizjologiczna HA różnią się w zależności od masy cząsteczki, kwas hialuronowy produkuje się o różnej masie cząsteczkowej. W medycynie kwas hialuronowy o wysokiej masie cząsteczkowej HMW jest stosowany w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów ze względu na wysoką lepkość i retencję wody, a także jako leczenie uzupełniające w chirurgii zaćmy. Wypełniacze z kwasem hialuronowym są stosowane w chirurgii kosmetycznej na całym świecie do poprawy linii twarzy i zmarszczek. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i regenerujące tkanki kwas hialuronowy stosuje się dla transferu genów w otologii i istnieją pewne obiecujące wyniki w błonie bębenkowej leczenie perforacji.

Obecnie przemysł kosmetyczny koncentruje się coraz bardziej na rozwoju i aktywnych formułach produktów kosmetycznych i kosmeceutyków. Chociaż HA i jego pochodne mają duże zastosowanie w gabinecie kosmetycznym, z wieloma przydatnymi i ciekawymi zastosowniami, dalsze badania i rozwój technologiczny jest konieczny. Jak pokazują badania, skuteczność kwasu hialuronowego zależy w dużej mierze od masy cząsteczkowej i twierdzi.

źródło:

Udostępnij na Social Media